Jarkko Sipilä, Todennäköisin syin

. Gummerus 2004

Sipilä kuvaa jälleen rikospoliisin ja supon suhteita

Jarkko Sipilän uusin kirja alkaa sillä, että irakilaispoika löydetään surmattuna. Poliisi lähtee tietysti puhuttamaan pojan sukua, äitiä ja muuta perhettä. Käy ilmi, että pojan isä on kuollut Saddamin vainoissa. Muu perhe on jossain vaiheessa pelastautunut Suomeen.

Mutta kenellä Suomessa on syytä mukiloida kunnollinen koulupoika kuoliaaksi. Tätä pohtivat sekä rikospoliisi että supo. Tässä kirjassa näiden tahojen välit pysyvät suhteellisen korrektilla tasolla. Välit ovat jopa niinkin lämpimät, että supo ihan oma-aloitteisesti soittaa rikospoliisille ja ilmoittaa varjostamansa henkilön katoamisesta.

Tarkoitus pyhittää keinot monissa poliisin kiemuroissa. Niinpä jos seuraisi vain lyhyen ajan jonkin poliisin toimia, niin voisi luulla että tämä toimii kokonaan rikollisten piikkiin. Mutta pitempi seuranta paljastaa, että kaiken takana on kaupankäynti, tietojenvaihto.

Irakilaisjuttu vie tutkinnan loppujen lopuksi kansainvälisiin mittoihin. Kuka kaiken takana oikeastaan onkaan? Mikä hänen asemansa on kansainvälisen terrorismin kitkennässä? Mitä vaihtoehtoja Suomen poliisilla on, jos määräys syytetyn siirtelystä tulee Suomen ulkopuolelta.

Sipilän poliisijoukko toimii hyvin yhteen. Miehet ja naiset näyttävät ottavan toisensa aivan tosissaan tasavertaisina työtovereina. Ja koska poliisin työ niin usein menee perheen sisäisiin suhteisiin, on hyvä että käytettävissä on myös naispoliiseja.
Ritva Sorvali