Tuula T. Matintupa, Piippo ja piiloleikki

. Mäkelä 2003.

Koko ajan ollaan asioiden ytimessä
Tuula Matintuvan dekkarissa Piippo ja piiloleikki ollaan taas jossain Seinäjoen tietämillä. Poliisit Piippo, Säkkinen, Härkönen ja Särkijärvi saavat selvitettäväkseen, mihin paikallinen yrittäjä on kadonnut ja vielä senkin, mihin kaikki rahat hänen yrityksestään ovat kadonneet.

Kadonneen lääkärivaimo on yhtä pyörällä päästään kuin muutkin ihmettelijät. Poliisit yrittävät hahmottaa tilannetta haastattelemalla tuttuja ja tuntemattomia, mutta toivottomalta näyttää. Kuinka ihminen voi näin kadota jättämättä mitään jälkiä?

Tässä dekkarissa Tuula Matintupa onnistuu erinomaisesti säilyttämään jännityksen aivan viime sivuille. Oikeastaan tarkkaavainen lukija saattoi jo alkusivuilta hoksata jotain, mutta kiireisempi painalsi vain eteenpäin ja tuli harhautetuksi.

Hyvää tässä dekkarissa on myös se, että kaikki tapahtuu niin pienen piirin sisällä, kaikki keskeiset henkilöt ovat koko ajan mukana kuvioissa. Kirja on kuin palapeli, joka pitää vain osata rakentaa.

Myös tekojen motiivi on tavallaan uskottava, ainakin se on vahva. Se on ehkä uskomatonta kuinka hyviä näyttelijöitä ihmiset ovatkaan poliisin edessä. Kuinka hyvin he saavat luotua aivan toisenlaisen kuvan itsestään ja tilanteestaan kuin mitä oikeasti on tapahtunut ja tapahtumassa.
Ritva Sorvali